DİYARBAKIR IN İLK KADIN ZİRVESİ DİYARBAKIR’DA DÜZENLENECEK -Gap Gündemi

Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) tarafından 1 Kasım’da kentin ilk ‘Kadın Zirvesi’ düzenlenecek. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açılışını yapacağı DİKAD Ekonomi ve Kadın Zirvesi’ne, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile AK Parti Milletvekili Mehdi Eker de katılacak.
Diyarbakır ve çevresinde kadınların ekonomik hayatın içinde daha fazla yer alabilmesini sağlamak ve istihdama katılımlarının önündeki engelleri kaldırmak üzere çalışmalar yürüten Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD), Diyarbakır’ın ilk Kadın Zirvesi’ni düzenlemeye hazırlanıyor. DİKAD Ekonomi ve Kadın Zirvesi adıyla 1 Kasım’da Diyarbakır’da düzenlenecek olan zirveye, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve AK Parti Milletvekili Mehdi Eker’in yanı sıra iş dünyasından çok sayıda önemli ismin de katılması bekleniyor.
Aktar: “Zirve ile kadın konusunda
kamu, iş dünyası ve STK’ların gözlerini bölgeye çevirmeyi amaçlıyoruz”
Diyarbakır ve Şanlıurfa’yı kapsayan TRC2 Bölgesi’nde kadın istihdam oranının %22 ile Türkiye ortalamasının altında olduğunu hatırlatan DİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Reyhan Aktar, şunları söyledi: “DİKAD çatısı altında yaptığımız saha çalışmalarında, kadınların bölgede iş hayatına girememesinin önündeki en büyük sebeplerin ‘eğitim, geleneksel aile yapısı ve mahalle baskısı’ olduğunu gördük. Bölgemizin kalkınmasının önündeki en büyük sorun maalesef işsizlik ve yeterli girişimcinin olmaması. Oysa bölge olarak potansiyelimiz çok fazla çünkü genç ve kadın nüfusu bakımından en avantajlı bölgeyiz. Bu doğrultuda, DİKAD olarak kadınların iş gücüne katılımını artırmak hedefiyle yaptığımız tüm çalışmaları Diyarbakır’da ilk kez düzenleyeceğimiz Ekonomi ve Kadın Zirvesi ile taçlandırıyoruz. Kamu, iş dünyası ve STK’ların gözlerini kadın istihdamının artırılması hedefiyle bölgeye çevirmek amacıyla düzenleyeceğimiz bu zirve ile bölge kadınlarının iş hayatında daha etkin ve daha çok sayıda yer almalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Zirve kapsamında bölgemizdeki kadınları, kendileri için önemli rol modelleri ile buluşturacağız. ‘Biz de yapabiliriz’ demelerini sağlayabilmek, onları hayallerinin peşlerinden gidebilmeleri için cesaretlendirebilmek istiyoruz. Kadın istihdamının önündeki engellere çözüm üretebilmek ve hızla yol alabilmek noktasında, güçbirlikleri ve yol haritaları geliştireceğimiz zirveyi gelenekselleştirmeyi hedefliyoruz.”